Hemoglobin A1c Testi

Hemoglobin A1c Testi

Kandaki hemoglabin a1c ölçüm cihazı

Kanımızdaki alyuvarlar görevi oksijen taşımak olan hemoglobin isimli maddeyi içerirler.
Dolaşıma katılan alyuvarların ömrü ortalama 120 gündür.
Alyuvarlarda bulunan hemoglobin, kan şekerine maruz kaldığında glikozillenme denilen bir reaksiyon gerçekleşir. Glikozillenme reaksiyonu, kandaki şeker moleküllerinin hemoglobine yapışarak yapısal değişikliğe neden olması diye tarif edilebilir.

Alyuvarların ömrü olan 120 gün boyunca, hemoglobinin glikozillenme oranı kan şekeri değerlerine paralel olarak artar.
Hemoglobin A1c testi de yukarıda bahsedilen glikozillenme oranını ölçmektedir.
Tahlil yaptırmadan önceki aylarda kan şekeri değerleri yüksek seyretmişse, hemoglobin moleküllerinin glikozillenme oranı da artar ve dolayısıyla hemoglobin A1c seviyesi artar.

Hemoglobin A1c testine benzer prensiple çalışan diğer bir test de früktozamin testidir.
Früktozamin testinde hemoglobin molekülleri yerine bir kan proteini olan albuminin kan şekeri düzeylerine bağlı yapısal değişime uğrama oranı ölçülür.
Albuminin dolaşımdaki ortalama ömrü 2-3 hafta kadar olduğundan, früktozamin tahlilden önceki 2-3 haftaya ait kan şekeri profili hakkında fikir verir.

Cihaz kutu halinde satılır.
Kutunun İçinde 
1 adet ölçüm cihazı
10 adet ölçüm çubuğu 
10 adet kan alma aparatı ( mikser )
Toptan ve perakende alımlar için lütfen firmamızla iletişime geçiniz. 

Medikalblog Store
Ürün siparişi için firmamızla iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.
Firmamızı sabit numaralardan arayarak ürün hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
Sabit Tel : 02164052525 – 02164052545
Android veya iOS yazılımlı akıllı telefonu olan müşterilerimiz, satış departmanında çalışan arkadaşlara sosyal medya whatsapp, instagram, linkedin, twitter, skype, facebook, youtube vb… alanlardan bize ulaşabilirsiniz.
Mobil Tel : 05302865343 – 05323779307
Medikal Blog Store
Mağaza İletişim / Store Info
Yetkili: Mehmet SÖYLER
Fetih Mah. Somuncu Baba Sok. No:53/B
Ataşehir-İSTANBUL
Tel : 0216 405 25 25 / 0216 405 25 45
Gsm : 0530 286 53 43
Mail : hizlimedikal@gmail.com
SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİZ…

 

Hemoglobin A1c Ölçümü

Ortalama alyuvar ömrü yaklaşık dört ay olduğundan hemoglobin A1c değerleri, tahlil için kan verilmesinden bir ay öncesinden başlayarak geriye doğru iki-üç aylık dönemde kan şekeri değerlerinin nasıl seyrettiğine ilişkin bilgi verir.

Hemoglobin A1c testinin hakkında bilgi verdiği zaman aralığını bir örnekle açıklayalım: 15 Mayıs günü test için kan verilmişse, ölçülen hemoglobin A1c değeri 15 Ocak (veya 15 Mart) – 15 Nisan tarihleri (kan verilmesinden bir ay öncesinden başlayarak geriye doğru iki-üç aylık dönem) arasındaki şeker profili hakkında bilgi verecektir.

Aşağıdaki tablo, Diabetes Care dergisinde 2003 yılında yayınlanan Test of Glycemia in Diabetes başlıklı makaleden alınmıştır. hemoglobin A1c değerlerinin yaklaşık olarak karşılık geldiği ortalama kan şekeri değerlerini görebilirsiniz.

Aşağdaki değerler Ortalama Kan Şekeri (mg/dl) = ( HbA1c * 35.6 ) – 77.3 formülü kullanılarak hesaplanmıştır, Ancak Ortalama Kan Şekeri (mg/dl) = ( HbA1c * 28.7 ) – 46.7 formülü ile de daha doğru hesaplandığı aşağıda yazmaktadır.

HbA1c (%) Ortalama Kan Glükoz Değeri (mg/dl)
6                                         135
7                                         170
8                                         205
9                                         240
10                                       275
11                                       310
12                                       345
Örneğin, hemoglobin A1c seviyeniz ölçüldü ve sonucu %7 bulunduysa geçmiş üç ay boyunca kan şekeri seviyeniz 170 civarında seyretmiş anlamını çıkarabilirsiniz.

Tabloda verilen %6-%12 aralığının dışındaki hemoglobin A1c değerlerine karşılık gelen ortalama kan şekeri değerleri geleneksel olarak Ortalama Kan Şekeri (mg/dl) = ( HbA1c * 35.6 ) – 77.3 formülü kullanılarak hesaplanabilir. Yakın geçmişte sonuçları yayınlanan ve 2700 kişiyi kapsayan bir araştırmaya göre Ortalama Kan Şekeri (mg/dl) = ( HbA1c * 28.7 ) – 46.7 formülü daha doğru sonuç vermektedir.[4]

Internet üzerinde hemoglobin A1c değerlerinin karşılık geldiği ortalama kan/plazma glükoz değerlerini veya kan/plazma glükoz değerlerine karşılık gelen hemoglobin A1c değerlerini hesaplamaya yarayan ama prensipte yukarıdaki formülü kullanan pek çok çevrimi-içi hesap makinesi bulabilirsiniz.

Hemoglobin A1c Testi şeker hastalarının bakımında kullanılan bir kan testidir.
Hemoglobin A1c yüzdesi 2-3 ayda bir ortalama kan şekeri kontrolünüze bakmak için kullanılan bir yöntemdir.

Sindirim sisteminizden emilen şeker kan dolaşımınızda yayılır. Kan şekeriniz yüksek olduğunda şeker kanda alyuvar hücrelerinde bulunan hemoglobin proteiniyle birleşerek hemoglobin A1c yi oluşturur.

Alyuvar hücreleri 90 ile 120 gün arasında yaşarlar. Bu, şeker kandaki hemoglobin ile birleştiğinde hemoglobin A1c’ nin kanda 90 ile 120 gün arasında kalması anlamına gelir. Bu şekilde kanınızdaki hemoglobin A1c’ nin miktarı geçmiş 3 ay boyunca kan şekerinizin ne kadar miktarda ve sıklıkta yükseldiğini gösterir.

Neden A1c`nizi bilmeniz gerekir?
ADA tip 2 diyabeti olan hastaların A1c düzeylerini %7`nin altında tutmalarını tavsiye etmektedir. %7` nin üzerindeki her bir %1`lik A1c artışıyla, kalp krizi, felç ve diğer uzun süreli komplikasyon riskleri artmaktadır. İyi uzun süreli kan şekeri kontrolünü sağlamak için yılda iki ile dört kez doktorunuzdan A1c testi yapmasını isteyiniz.

Hemoglobin A1C ölçümü, kanınızdaki son bir-kaç aydaki glukoz miktarı hakkında bilgi verir.
Kanınızda glukoz dolaşırken bunun bir kısmı hemoglobine (kırmızı kan hücrelerinin içindeki oksijen taşımaya yarayan protein) bağlanır.Bu kombinasyon Hemoglobin A1C diye adlandırılır.
Kanınızdaki hemoglobin A1C` nin miktarı direk olarak kanınızda bulunan glukoz miktarı ile ilişkilidir. Eğer hastalığınız (şeker hastalığı-Diabet) dolayısı ile kan şekeriniz iyi kontrol altında tutulmamışsa, kan şekeriniz ve kandaki Hemoglobin A1C miktarınız artacaktır.
Kırmızı kan hücreleri 2-3 ay yaşadığı için, Hemoglobin A1C miktarınız hızlı değişimlere uğramaz. Bundan dolayı kanınızdaki Hemoglobin A1C miktarınız, son 2-3 ay içindeki ortalama glukoz miktarınızı yansıtır.

A1c Değerleri ne olmalıdır.

Normal hemoglobin A1c değeri %3 ile %6 aralığındadır.

Bugünkü veriler ışığında şeker hastalığı tedavisinde güvenli kabul edilen hedef hemoglobin A1c değeri %6.5′dir.

Daha düşük hemoglobin A1c değerlerinin şeker hastalığına bağlı bazı komplikasyonların riskini azalttığına dair veriler bulunmasına rağmen, hemoglobin A1c değerleri %6.5’in altına çekildiğinde hipoglisemiye (kan şekeri düzeyinin normalin alt sınırının altına inmesi) bağlı komplikasyon riski artmaktadır.

A1c Tahlili için gerekli örnek Nasıl alınır?
Bunun için kolunuzdaki toplar damardan kan alınır, bazen parmak ucundan alınan bir kaç damla kanda kullanılabilir. Alacağınız bu cihaz sayesinde ölçümü rahatlıkta kendi başınıza yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir